‘To be, or not to be: that is the question’

Któż z nas nie zna tego słynnego wersu z szekspirowskiej tragedii „Hamlet”? Jeden z najczęściej cytowanych poetów na świecie, wielka postać teatru elżbietańskiego, najsławniejszy przedstawiciel literatury angielskiej – William Szekspir zagościł w naszej szkole.

23 maja 2013 w ZSO nr 2 odbył się Dzień  Szekspirowski zorganizowany przez uczniów XXIV Liceum Ogólnokształcącego. Występ był w całości prowadzony w języku angielskim  i składał się z dwóch części. Najpierw klasa I liceum pod opieką pani Wioletty Koc przedstawiła  prezentację multimedialną o życiu i twórczości Williama Szekspira. Oprócz ciekawostek na temat  poety i zdjęć przybliżających XVI-wieczną Anglię, widzowie mieli okazję usłyszeć fragmenty sztuk szekspirowskich w oryginale, między innymi słynny monolog Hamleta oraz scenę z 3 wiedźmami z "Makbeta".
Drugą częścią była współczesna adaptacja sztuki "Romeo i Julia" przygotowana przez uczniów  klasy II z paniami Katarzyną Hilbrycht oraz Moniką Danielską. Licealiści wykazali się niezwykłym kunsztem aktorskim i dużym poczuciem humoru. Na szczególne wyróżnienie zasługują odtwórcy głównych ról – Julia Małypan (Julia) oraz Damian Pilc (Romeo). 

Mamy nadzieję, że dzięki takim żywym lekcjom języka angielskiego uczniowie naszego liceum oraz gimnazjum docenią wartości literatury brytyjskiej,  a gdy następnym razem otworzą zeszyt do języka angielskiego, stając przed odwiecznym uczniowskim dylematem: „Uczyć się czy nie uczyć: oto jest pytanie”, będą wiedzieli, jakiego wyboru dokonać.

Informacje

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza,
że XXIV Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha w Gdańsku jest wśród 500 najlepszych liceów ogólnokształcących w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2019
i przysługuje mu tytuł "SREBRNEJ SZKOŁY 2019".

E-dziennik (GPE)
informacje

 

Zespół Szkół
Ogólnokształcących Nr 2:

Gimnazjum nr 33

XXIV LO

Patron Szkoły: 
Stefan Banach

 

 Dni wolne

 
 
Boisko "ORLIK"